Pod pojmem zemní práce se mnohdy ukrývá i velmi obtížná pracovní činnost.
Být kopáčem není jen tak
Připadá vám, že některé profese jsou natolik primitivní, že nestojí ani za vaši pozornost? Možná se mýlíte v tom, že jste http://www.silnice-zeleznice.cz/firmy/firma/%3Ffirma%3D872 si právě takové zaměstnání nikdy nevyzkoušeli, a promlouváte pouze na základě mylných úsudků a domněnek, co se šíří mezi některými lidmi. Kupříkladu takové zemní práce v Praze.
Když budete pozorovat partu kopáčů, jak si počínají přímo v terénu, bude se vám třeba zdát práce snadná, ale vše se změní ve chvíli, kdy sami uchopíte do ruky krumpáč a lopatu. Proč si těchto lidí začít vážit a proč jim svěřit zakázku i na vlastní zahradě, pokud potřebujete například vyhloubit základy pro výstavbu garáže či zahradního altánu?
Ne vždy je to ornice – zahrát si na kopáče dokáže každý, pokud zabodne rýč do země na zahradním záhonu a obryje s ním dva čtvereční metry. Zapichovat rýč pár desítek centimetrů pod úroveň zemědělské orné půdy je snadné a pak se vám může zdát, že byste se jako kopáči uživili. Jenže tito lidé mnohdy přichází do styku s podložím mnohem obtížnějším. Mohou se tu vyskytovat jíly, pískovec, žula, čedičové balvany či skaliska atd. Někdy může být pod zemí stavební navážka a zvláště opatrní musíte být vždy v místech, kde probíhaly za druhé světové války těžké boje, a kde se mohou vyskytovat dělostřelecké granáty a podobná munice (např. na Opavsku).
Terén se může sesunout a zavalit vás – v některých případech může být terén naopak rozměklý a může dojít k závalu. Tehdy kopáči musí vytvářet tzv. pažení, což je ochranný val, který zabrání sesuvům a propadům zeminy do výkopu. Někde můžete narazit i na stavební výsypku, např. zbytky cihel, tvárnic a kousky betonu, zkrátka není terén jako terén a ne vždy je práce tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.