Pískování skla patří k velmi starým technikám úpravy skleněných povrchů, poprvé byl tento způsob opracování použit již koncem 19. století a v téže době bylo také uděleno těmto technologiím několik výrobních patentů. Není to tedy nic „nového pod sluncem“, ovšem podstatné je, že se pískování skla stále úspěšně používá v mnoha provozovnách po celém světě.
Sklo pískováním zmatoví
Jak si něco takového vůbec představit? Sklo je materiál čirý a především lesklý, jestliže například požadujete ve sklárně vyfouknout skleněnou baňku nebo džbánek, bude takto vypadat zcela přirozeně. Pokud byste však chtěli džbánek opatřit nějakým nápisem, obrázkem nebo firemním logem, bude zapotřebí to do skla nějak vrýt. A o to se postará technologický proces pískování, kdy dopadá na povrch lesklého materiálu drobný abrazivní materiál, který sklo svým způsobem jemně poškrábe, až zmatoví. Jinými slovy lesklý povrch se změní v neprůhlednou plochu.
Pro pískování se používají různé šablony, které vytvoří požadovaný obrys pro grafickou úpravu povrchu, a jistě vás napadá, že šablona může být v podstatě jakákoli. Tímto způsobem lze docílit i překrásných uměleckých dekorů, které napodobují malby, geometrické obrazce atd.
Pískovaná okna, výplně dveří i umělecké předměty
Kdo z vás se domnívá, že tímto způsobem se opracovávají pouze džbánky, vázy, půllitry a sklenice, pak byste se měli zaměřit na tuto techniku a vyhledat na internetu i další výrobky, jako jsou ozdobné výplně oken, dveří a nábytku, dekorační předměty plochého i zaobleného tvaru, pamětní desky, náhrobky, dárkové předměty, slavnostní bižuterie a mnoho dalších nápadů, kde sklo vytváří skutečně atraktivní dojem.
Chcete-li se dozvědět více o samotné technice a o možnostech, které by ve vašem případě byly vhodné, pak se obracejte na profesionály, kteří pískování skla provádí již řadu let, a provází je i dobré zákaznické reference.