Když se staví zídka z cihel, od níž očekáváte, že vám poskytne dostatečné soukromí, počítejte s tím, že to zabere poměrně mnoho času. Nejprve bude nutné vyhloubit základy po celé délce oplocení, vylít je betonem a teprve poté klást jednu řadu cihel za druhou, pěkně na sebe, až docílíte potřebné výšky. Vzhledem k tomu, že jsou tu zapotřebí stovky, možná tisíce cihel, a každou musí brát zedníci do ruky, bude to proces na dlouhé hodiny. Zídka poroste relativně pomalu a musíte být velmi trpěliví.
S betonovými ploty v Hradci Králové je to proces velmi odlišný. Nehloubí se tu základová rýha podél celé parcely, ale pouze otvory pro svislé sloupky v rozestupech dvou metrů. Tím se značně usnadní přípravné práce, zejména pokud je podloží velmi tvrdé a komplikované např. stavební https://support.google.com/googleplay/answer/3129939%3Fhl%3Dcs navážkou, jílem a kameny.
Jakmile se zabetonují sloupky, začnou se mezi ně zasouvat do drážek ploché desky. Každá z nich měří dva metry na délku a půl metru na šířku, tím pádem se plot staví mnohem rychleji. Nevýhodou tohoto postupu je pouze fakt, že je nutné pracovat s mechanizačními prostředky, protože betonové desky jsou poměrně těžké – každá z nich váží téměř metrák. Pro tyto práce se proto využívá autojeřáb nebo elektrický kladkostroj.
Oplocení kombinované s dřevem
Výhodou betonových plotů je poměrně velká flexibilita, co se týče kombinace s jinými materiály. Pokud z betonu vystavíte pouze přízemní sokl, případně plot vztyčíte jen do výšky jednoho metru, zbytek můžete vyplnit ocelovou kovanou mříží anebo dřevěnými latěmi, prkny či palubkami. Beton s dřevem vytváří zajímavý celek, zvláště pokud je dřevo v kontrastní barvě vůči barvě betonu, a jsou-li latě pokládané vodorovně s mírným přesahem přes sebe. A pokud vám schází inspirace, lze ji snadno získat z Internetu, poněvadž mnoho kutilů i profesionálů se tu chlubí výsledky své práce.